«ПРИХОВАНІ» ШКІДЛИВІ ХАРЧОВІ ЗВИЧКИ

1. Звичка: Їжа «з супроводом»

Опис: таке відбувається переважно за переглядом телевізора або комп’ютера. Поєднання трапези і перегляду передач, як мінімум, відволікає людину від відчуття тіла. Мозок, який повинен «переварювати» інформацію, пропускає момент насичення. Також доведено, що в такому випадку людина з’їдає набагато більше і, якщо поміняти цю шкідливу звичку на звичку їсти в спокійній обстановці за обіднім столом — порції зменшуються.

2. Звичка: Швидка їжа.

Опис: є люди, які в прямому сенсі слова вважають недоцільним витрачати багато часу на їжу. На їжу вони витрачають 5-10 хвилин, на швидку руку, часто в незручному положенні (стоячи, в машині і т.д.). Це, як мінімум, загрожує поганим травленням і порушенням обміну речовин.

3. Звичка: Їжа на ходу.

Опис: їжа на ходу або за кермом — це варіації швидкої їжі, але варті того, щоб їх виділити в окремий пункт. Тому що зараз більшість людей так їдять. Формат вуличної їжі сьогодні дуже популярний. Харчування на ходу шкідливо хоча б тільки тому, що така їжа, в основному, дуже далека від здорової. Також доведено, що люди, які їдять на ходу — роблять це набагато швидше, погано пережовуючи і не підходячи до цієї справи усвідомлено.

4. Звичка: Їжа на ніч.

Опис: вночі потрібно не їсти, а спати ☺ Інакше ми порушуємо злагоджену роботу організму. Зокрема, страждає ендокринна система, система детоксикації організму, травлення вночі слабке, а тому є висока ймовірність того, що їжа, спожита перед сном, погано перетравиться і порушить роботу органів травлення.

5. Звичка: Їжа як антистресова терапія.

 Опис: використання їжі для зняття стресу і напруги — класична ситуація. Особливо часто цим грішать офісні співробітники. Все дуже просто пояснюється. Їжа для нас неусвідомленно асоціюється зі спокоєм, захищеністю, упевненістю в світі. Таке ставлення формується ще у материнських грудей. Якщо їжа є одним із засобів боротьби з небажаними емоціями і стресами, до якого людина вдається рідко — це нормально. Але коли це єдиний спосіб відновлення душевної рівноваги — відбувається порушення харчової поведінки.

6. Звичка: Їжа як нагорода.

 Опис: зв’язок між їжею і заохоченням формується у нас в дитинстві, і роблять це батьки, які підкріплюють похвалу чимось смачненьким. І зворотна ситуація — позбавлення частування як покарання. І те, і інше є чіткими передумовами до переїдання. Міняти цю звичку буває вкрай складно, тому що для деяких людей їжа — це єдиний спосіб нагородити себе за успіхи.

7. Звичка: Їжа поза домом.

Опис: зараз — дуже поширена шкідлива харчова звичка, яку люди не завжди готові такою вважати. Ресторанна їжа — це окрема розмова. Щоб бути такою бажаною, смачною, ароматної, на які тільки харчові хитрощі і хитрощі не йдуть ресторатори.

Один з них — підсилювачі смаку, після яких (при більш-менш регулярному відвідуванні закладів) домашня їжа здається не такою смачною. Крім того, щоб бути здоровим і харчуватися правильно, людина повинна 90% їжі споживати вдома. Тому, що тільки в домашній їжі Ви здатні контролювати якість продуктів, способи приготування, свіжість, якість приправ, кількість жиру і т.д. Найболючіше реагує на ресторанне харчування підшлункова. Наприклад, велика частина моїх клієнтів, які приходять з панкреатитом — харчуються в ресторанах.

(По матеріалам лекцій дієтолога Х. Приданцевої)